Druhohory jsou drsná krajina plná predátorů. Kdo však pozná tuto krajinu, objeví její skrytou krásu.

Projekt - Patagonie 1/4

2. ledna 2012 v 6:48 | Dinosaur12 |  Ostatní
Na kapradinových pláních se pase stádo třímetrových býložravých plazů. Nejde o dinosaury, ani jim nejsou nijak zvlášť příbuzní. Jsou to savcovití plazy ze skupiny dicynodontů, býložravců, vyznačujících se zobáky a tupými tesáky podobnými klům. Jihoamerický rod kannemeyeria má tyto tesáky vystupující z výrazné kosti. Dalším jejím znakem je mírně vyklenutá lebka, podobně jako u pozdnějších ceratopsidů. U kannemeyerie byla však nejspíš kůží spojená s páteří. Z hustého křoví stádo pozoruje pár hladových očí. Patří dalším savcovitým plazům rodu cynognathus. Tito jeden a půl metru dlouzí masožravci právě číhají a čekají, až k nim přijde kořist blíž. Když se tak stalo, vůdce smečky skočil nic netušící kannemeyerii za krk. Ostatní jí pak začali způsobovat smrtící rány.

Bylo to teprve mládě a tak jeho lov nebyl žádný problém. Na dospělého jedince by si ale cynognathové nejspíš netroufli. Mezi nohama stáda mohutných býložravců se sem tam mihne silueta malého dvounohého ještěra. Jde o vůbec prvního ptakopánvého dinosaura na naší planetě. Jedná se konkrétně o rod pisanosaurus, dorůstajícího délky maximálně
jednoho metru. I mezi nohama stáda i musí dávat pozor na drobného dravce eoraptora, dorůstajícího přibližně stejné velikosti. Byl to převážně dravec, dnes se však spekuluje i o tom, že mohl být všežravý. Paleontologové se shodují na tom, že by eoraptor mohl být předkem všech dinosaurů. Byl objeven roku 1991 paleontologem Paulem Serenem ve tejné lokalitě, jako jeho větší, dříve popsaný příbuzný herrerasaurus. Šlo o 3 - 4 metry dlouhého masožravce s charakteristickou "hranatou" lebkou a tvarem zubů. V Argentině svrchního triasu se zřejmě jednalo o velmi obávaného dravce. Mohl lovit prakticky všechno, co se nacházelo v jeho okolí, kromě velkého býložravého prosauropoda riojasaura. Ten dorůstal délky až 10 metrů a mohl vážit až 1 tunu.
herrerasaurus 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 HAAS HAAS | Web | 5. ledna 2014 v 18:11 | Reagovat

Je to nádherné!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama