Druhohory jsou drsná krajina plná predátorů. Kdo však pozná tuto krajinu, objeví její skrytou krásu.

Podivní prehistoričtí živočichové

24. října 2011 v 19:24 | Dinosaur12 |  Ostatní
HELICOPRION
Tento velice zvláštní žralok se objevil na konci karbonu a přežíval až do spodního triasu. Je znám pouze z nálezů zubů, stočených do spirály. K čemu tyto zuby používal je dosud záhadou. Mohly například sloužit k drcení ulit amonitů. Helicoprion však nebyl moc dobrým plavcem a musel de spokojit s pomalejší kořistí.

ESTEMMENOSUCHUS
Mohutný permský plaz s obrovskými lícními kostmi a výrůstky připomínajícími parohy přistupuje k řece, aby se napil. Čtyři metry dlouhý estemmenosuchus měl špičaté zuby v přední části tlamy a drobné stoličky v zadu, což ukazuje na býložravce. Žil pravděpodobně ve skupinách a útok na takovou skupinu určitě nebyl bez rizika.

AMARGASAURUS
Tento jedenáct metrů dlouhý sauropod žil ve spodní křídě v Jižní Americe a před predátory se nejspíše bránil pomocí trnů, které napřimoval ohnutím krku. Kdyby na něj nějaký predátor zaútočil, mohl by mu amargasaurus i rozpárat břicho.

KOSMOCERATOPS
Kosmoceratops richardsoni byl objeven v roce 2010 v Utahu společně s dalšími dvěma rody - utahceratopsem a vagaceratopsem. Jeho hlava byla velmi bizarní. nacházelo se na ní až 15 rohů. Dva nad očima byly extrémě zahnuté a natočené od sebe. Nosní roh byl široký a krátký. Další rohy na límci byly zatočené směrem k límci.

PROLIBYTHERIUM
Tento Severoafrický sudokopytník byl původně považován za příbuzného žirafy, nebo okapi, avšak jeho zajímavé parohy připomínaly spíše listy stromu gingo.

THYLACOSMILUS
Na první pohled se tato šelma jevila jako zcela obyčejný šavlozubý tygr. To podivné na něm bylo, že to byl vačnatec. Žil v Argentině před sedmi až pěti miliony lety a jeho šavlovité zuby byly velmi křehké, podobně, jako u šavlozubých koček. Proto měl také na spodní čelisti kostěné výběžky, které zuby chránily.


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama