Druhohory jsou drsná krajina plná predátorů. Kdo však pozná tuto krajinu, objeví její skrytou krásu.

Březen 2011

Projekt - Burgesské břidlice 1/2

31. března 2011 v 13:05 | Dinosaur12 |  Ostatní
Nacházíme se v Britské Kolumbii. Dnes je na tomto místě bohaté naleziště prhistorických tvorů z období kambria, známé jako Burgesské břidlice.
Před 530. mil. lety. se zde rozkládalo mořské dno, na kterém žilo nepřeberné množství podivných živočichů. Protože hornina, která tyto živočichy pohřbila, obsahovala jen velmi málo kyslíku, zachovala se těla ve velmi dobrém stavu. Krajina mořského dna je poseta dírami. Tyto díry jsou obydleny masožravými červi rodu
ottoia, dorůstajícími délky
4 - 8 cm. Tito červi si tvořili
jakési nory ve tvaru písmene
U. Potravu získávali pomocí
trubicovitého orgánu, tzv.
chobotu, který byl vybaven
zahrocenými háčky. Ottoia,
skrytá v noře tento chobot
jednoduše vystrčila ven a
chňapla kořist. Dalším podi -
vuhodným živočichem byla
wiwaxia, jejíž hřbet byl poktyt pevným krunýřem, tvořeným tvrdými šupinami
(sklerity) a dvěma řadami ostrých trnů. Spodní strana těla byla nechráněná.
Ústní ústrojí bylo vybaveno aparátem tvořeným dvěma, nebo třemi řadami kuželovitých zubů. 5 centimetrů dlouhá wiwaxia se živila řasami, či bakteriemi seškrabanými z mořského dna.
Při rekonstrukci jednoho živočicha z Burgesských břidlic - hallucigenie - se vědci šeredně zmýlili. Původní studie ukazovali na 2,5 cm dlouhého drápkovce, který se pohyboval na zvláštních chůdovitých ostnech a na zádech mu vlála chapadla. Později se však zjistilo, že se hallucigenia na těchto chapadlech pohybovala a tím pádem hřbetní ostny jí sloužily jako obrana před predátory, jako byla například pětioká opabinia, která byla jedním z nejpodivnějších živočichů Burgesských břidlic.
Měla tělo složené z 16. článků. Každý článek nesl pár lupenovitých laloků s žábrami. Na ocase se nacházely tři páry větších laloků odlišného tvaru. Pozornost upoutal převážně dlouhý chobot s jakýmsi klepetem,připomínajícím spíše tlamu. Tímto klepetem se ulovená potrava dostávala do úst.


Pokračování příště...

Omluva

27. března 2011 v 9:47 | Dinosaur12 |  Ostatní
Pokud sem někdo chodí stáleji a čekal na nějaký článek, tak se omlouvám, byl jsem dlouho nemocný a v posteli se články píšou blbě. I tenhle píšu v posteli, tkže to není žádná sranda , ale napíšu velikej článek o fauně v Burgesských břidlicích, doufám, že to vydržím. Taky dopíšu příběh a budu pokračovat dál v kryptozoologických příbězích. Budu používat fotky z Pravěk útočí.